Tak jak różne są nasze domowe rośliny, tak różne są ich potrzeby dotyczące podłoża, ilości wody i światła. Ciepłolubne kaktusy kochają słońce i nagrzane południowe parapety, przepuszczalną glebę i oszczędne podlewanie. Pochodzący z południowej Afryki sukulent o delikatnych listkach - Ceropegia wooda - również uwielbia jasne stanowiska, bez już jednak bezpośredniego palącego letniego słońca. Begonia koralowa o dużych ozdobnych liściach w białe plamki preferuje lekkie przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie, nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, nadmiernego podlewania i zraszania. Pilea popularnie zwana pieniążkiem, która podobnie jak begonia lubi rozproszone światło zraszanie już jednak uwielbia.
TERAKOTA
Bez względu jednak na indywidualne potrzeby wszystkie rośliny domowe potrzebują miejsca które zapewni im możliwie zbliżone do naturalnych warunki wzrostu. W warunkach domowych najlepszym rozwiązaniem są donice, które "oddychają" wraz z roślinami.
Najbardziej naturalnym materiałem do sadzenia jest glina. Terakota, z włoskiego "terra cotta" - „pieczona ziemia”, od łacińskiego "terra cocta" - to ceramika na bazie właśnie gliny wypalona w wysokiej temperaturze. Jedną z głównych cech wypalonej surowej terakoty jest porowatość. Porowatość oznacza zaś przepuszczalność, która to z kolei umożliwia wpuszczanie i odprowadzanie wilgoci, tworząc optymalne warunki bytowe dla rośliny. Terakota równoważy również temperaturę - nagrzewa się i chłodzi powoli dzięki czemu korzenie nie doświadczają wysokich amplitud temperatur oraz pozwala otrzymać glebie wystarczającą ilość tlenu. Używając donic z terakoty należy jedynie pamiętać, że rośliny które lubią wilgotne podłoże będą wymagały częstszego podlewania.
DONICE BERGS POTTER
Donice z terakoty Bergs Potter projektowane są w Danii i wytwarzane we Włoszech. Tworzone są ręcznie z najlepszej włoskiej gliny Galesto w rodzinnym warsztacie w Toskanii przy wykorzystaniu tradycyjnych technik rzemieślniczych. Wolne wypalanie w bardzo wysokich temperaturach sprawia, że donice są mocne i trwałe. Nadają się do użytkowania w domu i na zewnątrz. Doskonałej jakości glina o dużej gęstości i wypał w wysokich temperaturach sprawiają, że doniczki są naturalnie odporne na mróz. Wszystkie naturalne donice Bergs Potter mają otwór drenażowy w dnie. Same donice pozostają surowe zachowując "oddychalność", podstawki zaś są impregnowane, co zapobiega przesiąkaniu wilgoci, donica może być więc stawiana bezpośrednio na meblach bez ryzyka powstawania plam. Ze względu na surową powierzchnię donice z biegiem czasu nabierają naturalnej patyny.
POŁĄCZENIE DOSKONAŁE
Donice Bergs Potter harmonijnie łączą klasyczne inspiracje, nowoczesne skandynawskie wzornictwo i najwyższej jakości włoskie rzemiosło. Ten doskonały mariaż zaowocował powstaniem wyjątkowych modeli, które od lat niezmiennie zachwycają wyglądem, jakością wykonania i funkcjonalnością. Dzięki przemyślanemu projektowi i najwyższej jakości doniczki te pasują do każdego typu roślin, od skromnych po egzotyczne.
KOPENHAGA - flagowy model firmy. Pierwsza donica, która powstała na początku produkcyjnej działalności firmy. Inspirowana doniczką wykonaną pierwotnie w królewskim zamku Fredensborg w 1860 roku. To KOPENHAGA zapoczątkowała kolekcję klasycznych donic inspirowanych historycznymi modelami. W wersji naturalnej, nieszkliwionej występuje w kolorach: Rosa i Nordic Grey.
HELENA - powstała z inspiracji donicą stworzoną przez słynnego włoskiego garncarza z małego miasteczka Di Bolsena w regionie Lajcum - Roberta Rosso, który w oparciu o starożytne greckie wzorce stworzył subtelną donicę z delikatną falbanką u krawędzi. W wersji nieszkliwionej seria donic HELENA występuje w odcieniach: Rosa i Nordic Grey.
SIMONA to klasyczna donica o przepięknym i wyjątkowym kształcie. To romantyczna i elegancka Paryżanka, pierwotnie powstała bowiem na początku XIX w. w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu. Wyszperany na pchlim targu na Montmartre jeden z starych egzemplarzy zachwycił braci Berg i posłużył im jako inspiracja do stworzenia jej nowej wersji. W wersji surowej Simona występuje w dwóch odcieniach: Rosa i Nordic Grey.
DAISY. Kiedy Duńczycy myślą o Daisy, myślą przede wszystkim swojej Królowej Małgorzacie II. Takim bowiem przydomkiem rodzina i przyjaciele nazywają często królową. Zaprojektowana przez Bergsa donica DAISY symbolizuje siłę, elegancję i klasyczne linie Królowej Danii. Nazwa nawiązuje również do kwiatu o tej samej nazwie – Marguerite – z całą jego klasą, elegancją i prostym pięknem. Donica Daisy w wersji nieszkliwionej ma otwór drenażowy w dnie i występuje z dedykowaną podstawką. Dostępne kolory to: Rosa i Nordic Grey.
ZIMOWANIE DONIC Z SUROWEJ TERAKOTY
Doskonałej jakości materiał i wypał w bardzo wysokich temperaturach zapewnia donicom Bergs Potter naturalną odporność na mróz, ze względu jednak na porowatą, nasiąkliwą strukturę w okresie ujemnych temperatur o donice Bergs, jak o każde donice z terakoty, musimy zadbać w szczególny sposób. Sam mróz donicom nie zaszkodzi, mróz i zamknięta w porach terakoty wilgoć może już jednak zaszkodzić bardzo. Zamarzająca w nasiąkniętych donicach woda będzie się rozszerzać powodując napięcia. Im więcej wody znajdzie się w porach donicy, tym większe jest prawdopodobieństwo pęknięcia przy zamarzaniu. Praw fizyki ominąć nie sposób, znając je jednak możemy zawczasu odpowiednio zabezpieczyć nasze donice na czas zimy.
- Rośliny, które i tak zimy nie przetrwają najlepiej usunąć wcześniej, a opróżnione donice umieścić w piwnicy lub garażu. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, donice należy umieścić w możliwie osłoniętym miejscu, puste i do góry dnem. Bardzo jest bowiem istotne aby pusta donica nie wypełniała się wodą lub śniegiem.
- O donice z roślinami bytującymi na zewnątrz przez cały rok możemy zadbać już na etapie sadzenia przez zapewnienie im odpowiedniego drenażu - przed dodaniem ziemi należy napełnić ¼ donicy kamieniami drenażowymi. Dobrze jest też umieścić na otworze drenażowym duży zaokrąglony odłamek ceramiki aby zapobiec zatkaniu otworu przez kamienie lub ziemię.
- Na okres zimy należy usunąć podstawkę, a same donice unieść nieco ponad podłoże i umieścić je na podpórkach, jednocześnie pilnując aby otwór drenażowy w dnie pozostał odsłonięty. Namiar wody będzie wówczas swobodnie odpływał. O ile istnieje taka możliwość idealne jest też przeniesienie donic na czas zimy w zadaszone miejsce np. pod ścianę domu czy balkonu.
- Można również użyć warstwy materiału izolacyjnego. Należy się jednak upewnić, że izolacja będzie przylegała do powierzchni doniczki.
Z POKOLENIA NA POKOLENIE
Donice Bergs Potter harmonijnie łączą historyczne inspiracje, skandynawskie wzornictwo i doskonałe rzemiosło. To ponadczasowe piękno, trwałość i najwyższa jakość wykonania. Każda z nich to owoc ciężkiej pracy, zaangażowania i serca ceramika. Każda z nich to dzieło sztuki, które przy odrobinie uwagi będzie mogło być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
zdjęcia: Bergs Potter