PRZESADZANIE ROŚLIN DONICZKOWYCH
PRZESADZANIE ROŚLIN DONICZKOWYCH

Jednym z istotnych zabiegów pielęgnacyjnych dotyczących roślin doniczkowych jest ich przesadzanie. 

 

Dlaczego jest to takie ważne?

Jak często i kiedy przesadzać?

Jakie donice wybrać?

Jak sadzić, by zapewnić roślinom najlepsze warunki?

 

Przygotowaliśmy mały poradnik jak dobrać donice i jak odpowiednio przesadzać rośliny, by zdrowo rosły i zdobiły nasze domy przez długie lata.  

 

 

CZY PRZESADZANIE JEST KONIECZNE?

Tak, przesadzanie roślin doniczkowych jest koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym. Rosnąć rośliny zużywają substancje pokarmowe z podłoża. Wraz ze wzrostem zielonej masy przybywa także korzeni. Brak miejsca na korzenie oraz niedostateczna ilość składników odżywczych powodują, że roślina przestaje rosnąć lub nawet zaczyna obumierać.

 

 

KIEDY PRZESADZAĆ ROŚLINY DONICZKOWE?

Rośliny przesadzamy gdy korzenie wystają z otworu w dnie doniczki lub bryła korzeniowa wystaje ponad krawędź doniczki. Sygnałem, że korzenie nie mają już miejsca do wzrostu może być również błyskawiczne przenikanie wody podczas podlewania. Można też przyjąć zasadę, że rośliny młode i szybko rosnące przesadzamy co roku, starsze co 2-3 lata, a najstarsze okazy i gatunki wolno rosnące jeszcze rzadziej. W przypadku niektórych starszych lub bardzo dużych roślin wystarczająca jest jedynie okresowa wymiana wierzchniej warstwy podłoża. 

Przesadzanie roślin możemy wykonywać niemal o każdej porze roku, jednak najkorzystniejszym okresem jest wiosna. Wiosną rośliny podejmują bardziej ożywioną wegetację i zwiększa się ich zapotrzebowanie na składniki mineralne. Wiosną, po zimowym okresie spoczynku, rośliny mają też najwięcej energii do regeneracji po przesadzeniu do nowej donicy. Wiosna to również doskonały moment na rozmnażanie roślin przez podział bryły korzeniowej i rozsadę do innych doniczek.

Pierwsze przesadzanie wykonuje się po zakupie nowej rośliny. Najlepiej zrobić to jednak dopiero kilka dni po przyniesieniu jej do domu. W tym czasie roślina przyzwyczai się do nowych warunków, a my będziemy mieli okazję zaobserwować czy roślina jest wolna od chorób i szkodników. Kolejne przesadzania wykonuje się stosownie do wielkości rośliny, dynamiki jej wzrostu i zapotrzebowania na składniki odżywcze, najczęściej jednak raz do roku w przypadku roślin młodych i intensywnie rosnących oraz raz na kilka lat w przypadku starszych okazów lub roślin wolno rosnących. Nie przesadzaj roślin, które są stare lub bardzo duże. W ich przypadku raz na jakiś czas wymieniaj wierzchnią warstwę podłoża.

 

 

 

JAKĄ DONICĘ WYBRAĆ?

Najlepiej taką, która stworzy roślinie najzdrowsze, najbardziej zbliżone do naturalnych warunki bytowe. Do bezpośredniego sadzenia najlepiej sprawdzą się donice wykonane z materiału, który "oddycha" wraz z rośliną, czyli naturalne donice z terakoty. Porowatość, paroprzepuszczalność naturalnej terakoty reguluje wilgotność podłoża i temperaturę oraz umożliwia dostarczanie korzeniom odpowiedniej ilości tlenu tworząc roślinie najlepsze warunki wzrostu.

Kupując nową donicę upewnijcie się również, że ma ona otwór w dnie. Otwór drenażowy to "wentyl" umożliwiający odprowadzenie nadmiaru wody z gleby i dostęp jeszcze większej ilości tlenu.

 

 

 ODPOWIEDNIA WIELKOŚĆ DONICY 

Na prawidłowy wzrost i dobrą kondycję rośliny wpływa również wielkość doniczki. Zbyt mała będzie ograniczać system korzeniowy i wstrzymywać wzrost. Zbyt duża spowoduje, że roślina skieruje energię na rozbudowę systemu korzeniowego, zamiast skupić się na rozwoju części nadziemnej. Dla większości roślin najodpowiedniejsza będzie zmiana doniczki na większą o jeden rozmiar. Istotne jest też zachowanie proporcji - im mniejsza roślina, tym mniejsza doniczka. A jak to się przedstawia w liczbach? - dla mniejszych roślin lub roślin wolno rosnących wybierzmy doniczkę o średnicy od 2 do 3 cm większej od poprzedniej (w przypadku niektórych roślin wystarczy zmiana na doniczkę większą jedynie o 1 cm).  Dla większych roślin najkorzystniejsza będzie nowa donica o średnicy większej od 5 do 10 cm.  

 

 

 

 

PRZESADZANIE KROK PO KROKU

 

 

#1

PRZYGOTOWANIE DONICY Z TERAKOTY

W pierwszym kroku namocz donicę z terkoty. Spowoduje to, że donica skumuluje wilgoć, którą następnie będzie w stanie oddać do korzeni. Na tym etapie donica z terakoty zmieni odcień z jasnego na ciemny.

 

 

 

#2 

WŁAŚCIWY DRENAŻ

Zanim wypełnisz donicę ziemią, na otworze drenażowym w dnie umieść duży kawałek ceramiki. Zapobiegnie to zatykaniu się otworu gdy donica zostanie wypełniona ziemią. Następnie wypełnij donicę do 1/4 wysokości warstwą drenażu - keramzytem, połamanymi kawałkami ceramiki, małymi kamieniami. Drenaż zapewni korzeniom przestrzeń do oddychania. Dzięki niemu woda nie będzie zalegać w strefie korzeniowej, a korzenie będą dobrze napowietrzone.

 

 

 

 

 #3

WARSTWA AGROWŁÓWKNINY

Następnie na warstwie drenażu umieść kawałek włókniny ogrodniczej. Chroni ona przed zasklepianiem drenażu i wymywaniem podłoża. Teraz już możesz wypełnić donicę dobrej jakości glebą przeznaczoną dla danego gatunku roślin.

 

 

 

#4

PRZYGOTOWANIE ROŚLINY DO SADZENIA

Przed umieszczeniem rośliny w donicy nasącz jej korzenie wodą lub obficie podlej roślinę którą zamierzasz przesadzić. Dzięki temu będzie łatwiej wyjąć roślinę ze starej donicy, a nawodnione korzenie lepiej zniosą stres związany z przesadzeniem.

 

 

 SADZENIE W ZIEMI

#5

Teraz Twoja roślina może wprowadzać się do nowego domu.

Najbardziej optymalne jest posadzenie około 1,5 cm poniżej krawędzi donicy. Zbyt płytkie sadzenie może powodować zasychanie rośliny, zbyt głębokie gnicie łodygi. 

 

sadzenie roślin doniczkowych

 

 

 

W naszej ofercie znajdziecie Państwo najwyższej jakości donice z terakoty duńskiej firmy BERGS POTTER.

Donice te projektowane są w Danii i wytwarzane ręcznie we Włoszech. Tworzone są z najlepszej włoskiej gliny przy wykorzystaniu tradycyjnych technik rzemieślniczych. Wolne wypalanie w bardzo wysokich temperaturach sprawia, że donice są mocne i trwałe. Nadają się do użytkowania w domu i na zewnątrz. Doskonałej jakości glina o dużej gęstości i wypał w wysokich temperaturach sprawiają, że doniczki są naturalnie odporne na mróz. Wszystkie naturalne donice Bergs Potter mają otwór drenażowy w dnie. Same donice pozostają surowe zachowując "oddychalność", podstawki zaś są impregnowane, co zapobiega przesiąkaniu wilgoci, donica może być więc stawiana bezpośrednio na meblach bez ryzyka powstawania plam. 

Wybierając donice BERGS POTTER nie musisz iść na żaden kompromis - Twoja roślina dostaję najzdrowszą doniczkę, Ty piękny i trwały przedmiot który będzie służył i cieszył oko przez długie lata. 

 

  

 

Zobacz wyjątkowe donice BERGS POTTER

 

 grafiki: materiały Bergs Potter

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl